Rozliczenie ze sprzedaży kryptowalut

W naszym przypadku wybieramy zlecenie market, co oznacza, że bitcoin zostanie sprzedany po aktualnej cenie rynkowej z księgi zleceń (natychmiast). Teraz wybieramy żółty przycisk Wpłata, a następnie Wpłata krypto. Dostawcy bankomatów muszą otrzymać twoje Bitcoiny a później płacą ci na podstawie aktualnego kursu Bitcoina. W tradycyjnym systemie finansowym nie musisz wysyłać pieniędzy z karty, aby w zamian otrzymać gotówkę. Bankomat wydrukuje potwierdzenie z adresem portfela Bitcoin.

W tym artykule wyjaśniam jak takie rozliczenie powinno wyglądać, w jaki sposób należy obliczyć oraz kiedy zapłacić podatek dochodowy. Wymianę kryptowaluty na gotówkę należy zacząć od wejścia na stronę ATM Egera. Na stronie znajduje się formularz, który należy wypełnić. W formularzu należy podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu, a także kwotę wypłaty podaną w PLN.

Jak się sprzedaje Bitcoin? ›

Wpłaty na konto możemy dokonać za pomocą cyfrowej waluty i przelewu bankowego bez dodatkowych opłat. Wypłaty w PLN są obciążone dodatkowymi opłatami (w przypadku przelewu bankowego wynosi ona 6 zł). Jest to najbardziej korzystna opcja, oferuje do zdalnej handlu w przypadku dystrybucji jako że zazwyczaj platformy te nie przewidują żadnej prowizji za sprzedaż Bitcoina. Kurs wymiany między kryptowalutą a PLN jest na ogół taki jak oficjalny (ewentualnie zostaje dodany niewielki spread na transakcje kupna-sprzedaży).

  • Osoby, u których zdarza się incydentalna sprzedaż bitcoinów mogą rozliczyć uzyskany w ten sposób przychód bez zakładania działalności gospodarczej.
  • Procedura sprzedaży nie jest skomplikowana, ale najważniejsze aby dana giełda obsługiwała waluty FIAT (PLN, USD, GBP, EUR).
  • Zapraszamy do podzielenia się przemyśleniami w komentarzach.
  • Jeśli zdecydowaliśmy się go sprzedać, warto pomyśleć o zainwestowaniu uzyskanych środków w inną cyfrową walutę.
  • Teraz czas na wprowadzenie danych, które otrzymałeś SMS, czyli 6-cyfrowy kod aktywacyjny i kwotę wypłaty.
  • Zeznanie musisz złożyć także wtedy, gdy nie uzyskałeś przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych lecz poniosłeś w roku kalendarzowym wydatki na ich nabycie.

Polskie rozwiązania prawne są bowiem nieprecyzyjne, a podatki horrendalnie wysokie. W Estonii czy Portugalii widzą jednak w rozwoju kryptowalut szansę i ułatwiają inwestorom działania. Jeśli wydałeś dużą sumę pieniędzy na zakup monet walut wirtualnych, które sprzedałeś w 2021 roku i nie przyniosły Ci one żadnych zysków, musisz to zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Jak zapłacić podatek od zysków z Bitcoina?

Deklaracją właściwą do rozliczenia z urzędem skarbowym jest PIT-38, który należy złożyć do 30 kwietnia za rok poprzedni, czyli, np. Dochody z handlu bitcoinami, osiągnięte w 2019 roku, należy rozliczyć na deklaracji PIT-38 najpóźniej do 30 kwietnia 2020. Aby poprawnie sporządzić deklarację, należy ująć wszystkie przychody oraz wszystkie koszty, związane z handlem kryptowalutami, które mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Uwaga – katalog kosztów jest zamknięty, co oznacza, że za KUP można uznać jedynie niektóre wydatki.

Od 2020 roku uważa się jednak, że sprzedaż bitcoina to zysk kapitałowy. Należy zatem dokonać rozliczenia przychodów ze sprzedaży raz w roku (bez względu na liczbę transakcji) na formularzu PIT-38. Od przychodu można jednak odjąć koszty uzyskania przychodu. Niestety, nie ma w tej chwili szansy na ominięcie tego obowiązku. Cała procedura sprzedaży bitcoinów w kantorze nie jest skomplikowana. Szczegóły wyglądają różnie, w zależności od serwisu, ale najczęściej wystarczy wybrać opcję „Sprzedaj bitcoin”.

Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje sprzedaży bitcoina za pomocą różnych opcji. W przypadku kryptowalut należy zastosować roczną deklarację PIT-38, czyli zenanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). Dla celów podatkowych nie ma znaczenia rodzaj krypto waluty – koszty poniesione z tytułu zakupu jednej krypto waluty można rozliczać w deklaracji PIT z przychodem ze sprzedaży przedstawiamy frakcyjnie: połączona wymiana zdecentralizowana i platformę mediów społecznościowych przez coinquora innej. No właśnie, co do zasady… Niektórzy mówią, że zasady są po to, żeby je łamać, dlatego powstał już sposób na to, aby ominąć obowiązek opłacania podatku od dochodów z bitcoinów. Trzeba zaznaczyć, że takie postępowanie musi być w pełni legalne i nie może nosić znamion przestępstwa. Jednym z krajów, do których chętnie podatkowo “przenoszą się” osoby związane z bitcoinami, jest Malta.

Ustalenie wysokości kosztu i daty poniesienia kosztu w PIT z kryptowalut

Dla przychodów tego typu kwota wolna od podatku nie ma zastosowania. Zatem jeśli w ciągu roku zarobisz tylko i wyłącznie 1 zł, na kryptowalutach to masz obowiązek zapłacić od każdej złotówki 19% podatek. Warto również pamiętać, że niektórzy doradcy specjalizują się w obszarze kryptowalut, co może być dodatkowym atutem przy wyborze odpowiedniego eksperta. Dlatego warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej osoby, która pomoże w sprzedaży bitcoinów bez podatku i zapewni spokój ducha oraz optymalne rozwiązania podatkowe.

Jak sprzedać Bitcoin? Postaw na Egera!

Handel Bitcoinem odbywać się może również za pośrednictwem Bitcoinomatu. Jest to opcja dla tych, którzy chcą pozostać anonimowi, ponieważ większość tego typu bankomatów nie wymaga weryfikacji tożsamości w przypadku transakcji do pewnej wysokości. W bankomatach zamieniać możesz bezpośrednio Bitcoiny na gotówkę.

Nie musisz za każdym razem uzupełniać wszystkich danych – jest to konieczne tylko przy pierwszej transakcji. Żeby sprzedać bitcoiny na giełdzie, trzeba zdecydować się na jedną z dwóch metod – szybką transakcję lub wystawienie oferty sprzedaży. Z obiema metodami wiąże się opłacenie prowizji giełdy – za pierwszą prowizja Taker, za drugą prowizja Maker.

Kwotę wolną od podatku można zastosować przy rozliczeniach dochodów dla formularzy PIT-37 oraz PIT-36 (są to odpowiednio zeznania podatkowe dla osób pracujących lub przedsiębiorców). Warto wspomnieć, że nie ma możliwości dokonywać rozliczeń kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem przedsiębiorcy również zobowiązani są do rozliczenia kryptowalut wypełniając deklarację PIT-38. Podsumowując, sprzedaż bitcoinów za granicą może być opcją wartą rozważenia dla osób poszukujących sposobów na uniknięcie podatku od zysków kapitałowych. Jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować wszelkie aspekty prawne i finansowe związane z takim działaniem oraz skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie prawa podatkowego.

Bitcoin a podatek dochodowy

Dlatego też powstał taki wynalazek jak stablecoiny – kryptowaluty, które posiadają taką samą wartość jak np. Służą one inwestorom do tego, aby mogli wyjść tymczasowo z rynku i nie płacić podatków za każdym razem. Podatek nie obowiązuje jednak w przypadku wymiany kryptowaluty na inną kryptowalutę.

Aby wystawić to zlecenie na rynek, wystarczy kliknąć przycisk SPRZEDAJ. Niestety nie mamy wielu sposobów jak sprzedać bitcoina, aby otrzymane śordki zasoby oriole identyfikuje złote cele w kamerunu w PLN otrzymać na konto vbankowe. Większość giełd kryptowalut oferuje usługi wymiany kryptowalut na kryptowaluty, ale bez wypłat na konto bankowe.

About Author

client-photo-1
Yudi

Comments

Leave a Reply